
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 61.5 mm |
| Width | 2.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 8.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Color | Black |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 24 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Plastic |
Stock: 8381
Distributors
pcbx
Unit Price$0.81332
Ext.Price$0.81332
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.81332 | $0.81332 |
| 10 | $0.69015 | $6.90150 |
| 25 | $0.65365 | $16.34125 |
| 50 | $0.61908 | $30.95400 |
| 100 | $0.58634 | $58.63400 |
| 300 | $0.55395 | $166.18500 |
| 500 | $0.52334 | $261.67000 |
| 1000 | $0.49836 | $498.36000 |
| 3000 | $0.47815 | $1434.45000 |
| 5000 | $0.45876 | $2293.80000 |
